Formowanie czekolady – formy do czekolady, pralin i innych wyrobów czekoladowych

Za wrażenia ze spożywanego posiłku odpowiadają nie tylko kubki smakowe, ale także oczy. Żeby je nacieszyć, serwowane danie, przekąska czy produkt muszą estetycznie się prezentować i zaskakiwać klienta. Za prezencję wyrobów czekoladowych odpowiadają formy do pralin i formy do czekolady. To właśnie im zawdzięczamy urozmaicone kształty czekoladowych słodyczy. To dobry moment, aby formy na czekoladę i praliny doczekały się swojego miejsca na naszym blogu. Zapraszamy do lektury!

Treściwe formy do czekoladek

W dyskusjach publicystycznych prowadzonych w mediach często rozmówcy używają określenia, że coś, najczęściej jakieś wydarzenie lub słowa, były przerostem formy nad treścią. W świecie czekolady treść i forma produktu są równie istotne. O ile za tę pierwszą odpowiada dobór składników, ich kompozycja, pochodzenie i szereg procesów technologicznych składających się na powstanie wyrobu czekoladowego, to za jego kształt są odpowiedzialne przede wszystkim formy do kształtowania wyrobu czekoladowego.

Zanim do nich przejdziemy, przypomnijmy pokrótce, z jakich etapów składa się produkcja czekolady. Pierwsza część prac dotyczy zadań związanych z obróbką ziaren kakaowca. To właśnie ich selekcja, a następnie fermentacja, suszenie, a wreszcie także prażenie ziaren w odpowiednich piecach, grysowanie i mielenie do postaci płynnej miazgi kakaowej stanowią fundament każdej tabliczki czekolady. Później przychodzi czas na dwa arcyważne dla finalnego efektu etapy – konszowanie i temperowanie. Następnie na scenę wchodzi główny bohater tego artykułu, a więc formowanie czekolady.

Dobra forma na czekoladę

Formowanie to nic innego jak wylewanie płynnej masy do formy do odlewów z czekolady lub dostarczanie masy do maszyn dozujących, nadających produktom finalny kształt. Potem następuje szybkie schłodzenie w odpowiednich warunkach o określonej temperaturze i wilgotności, które pozwala płynnej masie czekoladowej skrystalizować się i osiągnąć stan stały. Stabilne cząstki tłuszczu kakaowego zapewniają wyrobom oczekiwane właściwości: błyszczącą powierzchnię, nietopliwość i oczekiwaną twardość. Innymi słowy, formowanie determinuje różnorodne kształty przysmaków, które klienci znają ze sklepowych półek – kształty, które przyciągają wzrok kupujących i z którymi utożsamiają się klienci.

Różnorodne formy do tabliczek czekolady, odlewów i pralin

O ile sam proces formowania czekolady nie należy do wybitnie złożonych, o tyle wielorakość form, z których robi się czekoladowe wyroby, może przyprawiać o ból głowy w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Wybór w tej kategorii jest naprawdę imponujący, co mogą potwierdzić praktycznie wszyscy miłośnicy czekolady. Wystarczy przywołać bożonarodzeniowe choinki i mikołaje, czy też wielkanocne jaja i króliczki. Odlewy z czekolady nie ograniczają się jedynie do tradycyjnych świątecznych wzorów. Swoje kształty mają też najpopularniejsze słodycze dostępne w każdym sklepie (np. czekoladki typu Merci, praliny Lindt oraz bombonierki). Jednak warto pamiętać, że kształty i gabaryty to nie jedyne ważne cechy foremek. Liczy się także materiał, z którego zostały wykonane formy do pralinek i tabliczek.

Tworzywo ma duże znaczenie dla twórców czekoladowych wyrobów, bowiem konkretne materiały cechują się określonymi parametrami, które wpływają na efektywność procesu tworzenia smakołyków. Mowa tu chociażby o takich zmiennych jak: waga formy, sposób mycia, trwałość, odporność na wilgoć, równomierne rozprowadzanie temperatury, elastyczność, bezpieczeństwo dla pracowników (np. brak ostrych krawędzi) i przede wszystkim sposób wybijania gotowych produktów. Nie bez znaczenia jest też bezpieczeństwo materiału w kontakcie z żywnością. Obecnie na rynku dominują dwa typy foremek do robienia czekoladowych odlewów: formy blistrowe do czekolady oraz formy do czekolady z poliwęglanu.

Pierwsze cechują się dużą elastycznością, niską wagą i łatwością wyjmowania gotowych frykasów. Z kolei formy poliwęglanowe do czekolady są dużo twardsze. Ich stosowanie zapobiega powstawaniu matowych plam na powierzchni czekolady, a dodatkowo nadają one produktom specyficzny, pożądany połysk. Innym walorem jest przezroczystość formy do pralin z poliwęglanu, pozwalająca na utrzymanie pełnej kontroli nad procesem produkcji. Forma do czekolady z poliwęglanu nie wymaga natłuszczania (z uwagi na dużą zawartość tłuszczu w miazdze kakaowej), musi za to być idealnie osuszona przed rozpoczęciem wlewania czekolady do zagłębienia. Te walory poliwęglanu sprawiają, że większość profesjonalnych cukierników korzysta właśnie z produktów tego typu.

Brunner formy do czekolady 3D i nie tylko

Misją InPlus Gastro jest dostarczanie wartości naszym klientom, czyli cukierniom, piekarniom, lodziarniom, kawiarnią i innym przedsiębiorstwom działającym w sektorze HoReCa. Z uwagi na priorytet jakości, jeśli chodzi o formy na praliny i czekoladę, zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą Brunner. Jej imponująca tradycja (formy czekoladowe są tu wytwarzane nieprzerwanie od 1935 r.) ustępuje jedynie wspaniałej kolekcji forem, które Brunner oferuje profesjonalnym cukiernikom i hobbystom.

Rzut oka na katalog tej firmy potwierdza tezę, że różnorodność formy do kul z czekolady, lizaków, figurek, pralin czy tabliczek czekolady ogranicza jedynie wyobraźnia projektantów. Szerokie portfolio i możliwość zamówienia spersonalizowanej formy na praliny, dopieszczonej w każdym detalu, to nie jedyne wyróżniki tej firmy produkcyjnej. Ich produkty cechuje iście niemiecka precyzja wykonania, trwałość, unikatowość każdego projektu, a także zaangażowanie najnowszych technologii do tworzenia odlewów do czekolady.

Polskich klientów zainteresowanych przejściem na wyższy poziom formowania czekolady, zapraszamy do kontaktu z nami, skorzystaniem z bogatego asortymentu firmy Brunner i wyboru jakościowych form do tworzenia czekolady.